Başkan Özaslan’dan Suruç İçin Kritik Çağrı!

Suruç'taki taban suyunun yükselmesi, beraberinde sıvılaşma oranını artırarak ilçenin geleceği için tehlike oluşturuyor.

featured

Suruç’taki taban suyunun yükselmesi, beraberinde sıvılaşma oranını artırarak ilçenin geleceği için tehlike oluşturuyor.

Her hafta Cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa’nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta ise Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki taban suyunun yükselmesi dolayısıyla yaşanan mağduriyetleri ve buna yönelik çözüm önerilerini gündeme taşıdı.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan “HÜDA PAR olarak bu hafta Suruç’taki taban suyu yüksekliğinden dolayı oluşan mağduriyetleri ve bu mağduriyetlere yönelik çözüm önerilerimizi Suruç İlçe Başkanımız Ahmet Yılmazoğlu ile beraber paylaşacağız” dedi.

63 YILLIK FISTIK AĞAÇLARIMIZ KURUDU

Mağdur olan bir çiftçi “bizim köyümüze 2015-2016 yılında su geldi. Maalesef, Devlet Su İşleri (DSİ) zamanında tahliye kanalları açmadığı için 63 yaşında olan 1000 (bin) adet fıstık ağacımız tamamen kurudu. Bu bir milli servettir. Yıllık olarak bu ağaçlarımızın geliri 1 milyon TL değerindeydi” diyerek yetkililere seslendi.

ÖLÜLERİMİZİ BAŞKA KÖYLERE DEFİN EDİYORUZ

Köy sakinlerinden bir bayan ise  “4 yıldır bu tarlalarımızın hiç birini ekemiyoruz. Ekince de suyun altında kalıyorlar. Öylece kalıyor ve geç zamanda hasat ediyoruz. Mezarlığımız suyun altında kaldığı için ölülerimizi başka köylere defin ediyoruz. Halimiz budur” diyerek çaresizliğini dile getirdi.

3. AYDAYIZ VE PAMUĞUN HASADI İÇİN HALA SUYUN KURUMASINI BEKLİYORUZ

Başka bir çiftçi ise “şimdi 3. aydayız. Bu pamuğun hasadı için şimdiye kadar suyun kurumasını bekliyoruz. Taban suyu yükselmiş, yer korusun ki bu pamuğu hasat edelim. Bu tarihten sonra biz pamuğu kaçtan satabileceğiz ki? Yazıktır! Tarla bu halde iken ne işçi girebiliyor, ne de biçerdöver girebiliyor. Pamuk hala olduğu gibi duruyor. Rica ediyoruz, bir an önce tahliye kanalları yapılsın ki bu sudan kurtulalım” dedi.

BİRÇOK RESMİ KURUM VE BİNALARIN BODRUM KATLARI SULAR ALTINDADIR

HÜDA PAR Suruç İlçe Başkanı Ahmet Yılmazoğlu “Suruç’ta yükselen taban suyu nedeniyle birçok resmi kurum ve binaların bodrum katları sular altındadır” dedi.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan ve Suruç İlçe Başkanı Ahmet Yılmazoğlu bu soruna yönelik çözümlerini şöyle sıraladılar:

HÜDA PAR Suruç İlçe Başkanı Ahmet Yılmazoğlu “çok geç de olsa başlayan tahliye kanalları çalışması bir an önce bitirilmeli ve drenaj sistemi unutulmamalıdır. Tarım arazileri imara açılmamalıdır” dedi.

SURUÇ’TA CİDDİ BİR SIVILAŞMA TEHLİKESİ VAR!

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan ise “taban suyu yükselmesi dolayısıyla Suruç şu anda bir çökme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Sıvılaşma oranı gittikçe artıyor. Buna karşın HÜDA PAR olarak köklü bir çözüm önerimiz var; Şu anda bulunduğumuz nokta, Şanlıurfa yolu üzerinde çadır kentin bulunduğu bölgedir. Suruç şehir merkezini buraya kaydıralım. Bütün resmi kurumları buraya getirelim. Arkasından imarı buraya taşıyalım ve sadece buradaki hazine arazilerinin bulunduğu kıraç toprakları imara açalım. Halka da uygun fiyata satalım ve insanlar gelip buraya yerleşsinler. Şehir merkezi buraya doğru gelsin. Ovayı kurtaralım, tarım arazilerini kurtaralım ve Suruç’u çökme tehlikesinden kurtaralım” diyerek halkın geleceği için çok önemli olan çözüm önerisini paylaştı.

Başkan Özaslan’dan Suruç İçin Kritik Çağrı!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!