Başkan Özaslan Sel Felaketinin Ardından Acı Gerçekleri Paylaştı! 

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanlığı tarafından 15 Mart 2023 Çarşamba günü Şanlıurfa'da etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketi ve sonuçları ile ilgili bazı acı gerçekler kamuoyu ile paylaşıldı.

featured

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanlığı tarafından 15 Mart 2023 Çarşamba günü Şanlıurfa’da etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketi ve sonuçları ile ilgili bazı acı gerçekler kamuoyu ile paylaşıldı.

Her hafta Cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa’nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta ise 15 Mart 2023 Çarşamba günü Şanlıurfa’da etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketi ve bu felaket ile ilgili bazı acı gerçekleri gündeme taşıdı.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan; Şanlıurfa halkı olarak bu hafta bir sel felaketi ile karşı karşıya kaldık. HÜDA PAR olarak biz de bu sel felaketi ile ilgili yapılması gerekip de yapılmayanlar, bazı yanlışlar… Bazı acı gerçekleri konuşacağız, dedi.

*Şehri ovaya değil, dağlara doğru yayalım*

Özaslan; Urfa’nın etrafındaki dağlardan, tepelerden akan yağmur suyu bütün dereleri taşırdı ve felaketin acı sonuçları kaçınılmaz oldu. Neden mi? Çünkü 40 yıldır bu şehri yöneten yöneticiler, şehri ovaya doğru yaydılar. Hâlbuki şehir dağlara doğru yayılmış olsaydı, Şanlıurfa bugün bu felaketin acı sonuçlarıyla karşılaşmayacaktı, dedi.

*Adı var ama kendisi yok*

Mance Deresi’nden seslenen Özaslan; Burası Mance Deresi, gördüğünüz gibi adı var ama kendisi yok. Derenin geçtiği yerin tam ortasında cadde yapılmış. Sağına ve soluna imar verilmiş ve bu şimdi verilen bir imar izni değil, 40 yıldır bu mahalle böyle, dedi.

Karakoyun Deresi’nden seslenen Özaslan; Burası da Karakoyun Deresi, burada da belediyenin müthiş planlamasını çok rahat görebiliyorsunuz(!) Derenin sağında ve solunda 50-100 metre mesafe bırakılmalıydı. Dere ıslahı yapılırken de suyun debisine göre bir dere ıslahı yapılmalıydı, dedi.

Dere dibinde yapılan alışveriş merkezi ile ilgili ise Özaslan; bu Karakoyun Deresi’nin dibindeki büyük devasa alışveriş merkezine zamanında kim ruhsat vermişse büyük vebal altındadır, dedi.

*Mühendislik harikası dere projesi*

Maşuk bölgesinden seslenen Özaslan; burası da Maşuk bölgesi. İmara yeni açılan bir yer. Belediyenin mühendislik harikası dere projesini görüyor musunuz? Eni 2 metre bile yok, diyerek dere ıslah projesindeki eksikliği dile getirdi.

*Bizim için mezar yaptılar* 

Karaköprü bölgesinden seslenen Özaslan; Karaköprü Deresi’ni görüyorsunuz, istinat duvarı yıkılmış. Dere yatağının etrafı binalarla dolu. Bir ablamız az önce konuştu. Diyor ki “buraya bina yapmadılar, bizim için mezar yaptılar.” Herhalde bu söz de olayın vehameti için yeterlidir!

*Çözüm önerilerini şöyle sıraladı:*

Özaslan; şimdi yapılması gereken şeyleri konuşalım:

– Şehirde imar planlaması yapılırken, tarım arazileri asla imara açılmamalıdır. 

– İmar ovaya doğru değil, dağlık alanlara doğru kaydırılmalıdır. 

– Ve hemen arkasından dere yataklarında bulunan evler için acilen kamulaştırılma yapılmalı ve bu alan genişletilmelidir.

– Öbür taraftan şehrin birçok noktasında yapılan dere ıslah projeleri bir daha gözden geçirilmeli ve mühendislik hesaplamalarına uygun bir şekilde revize edilmelidir. 

– 40 yıldır bu şehri yönetenlere sesleniyorum; birçok siyasi parti değişti, belediye başkanları değişti ama zihniyet değişmedi. Şehir yönetimi rant merkezli değil de insan merkezli bir anlayışla yönetilirse o zaman bu felaketleri en az zayiatla atlatmış oluruz, dedi.

Özaslan son olarak; bu sel felaketinde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ise sabırlar diliyoruz. Yüce Allah bir daha böyle felaketler yaşatmasın, dedi.

Başkan Özaslan Sel Felaketinin Ardından Acı Gerçekleri Paylaştı! 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!