TSK Tarihinde Bir İlk: İşte Türkiye’nin İlk Kadın Amirali Gökçen Fırat!

Yüksek Askeri Şura kararları sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesi belli oldu. Terfi eden Gökçen Fırat, TSK'nın ilk kadın amirali ünvanını aldı.

featured

Yüksek Askeri Şura kararları sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni komuta kademesi belli oldu. Terfi eden Gökçen Fırat, TSK’nın ilk kadın amirali ünvanını aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ilk defa kadın amiral ataması gerçekleştirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Kurmay Albay Gökçen Fırat, YAŞ kararları çerçevesinde amiralliğe terfi etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları açıklandı. Genelkurmay Başkanlığı’na 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı. Yeni komuta kademesinde bir ilk de gerçekleşti

TSK’NIN İLK KADIN AMİRALİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Kurmay Albay Gökçen Fırat amiralliğe terfi etti. Gökçen Fırat, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilk kadın amirali ünvanının sahibi oldu.

32 GENERAL VE AMİRAL BİR ÜST RÜTBEYE YÜKSELTİLDİ

Öte yandan, 30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 24 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 365 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatıldı. 2 general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2023’ten, 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2023’ten geçerli olarak emekliye sevk edildi.

TSK Tarihinde Bir İlk: İşte Türkiye’nin İlk Kadın Amirali Gökçen Fırat!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!