Şanlıurfa’yı Karıştıran Talep 5 Yıl Sonra Yeniden Gündemde!

2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazarak Şanlıurfa'nın Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep'e bağlanmasını isteyen Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, 5 yıl sonra bu kez İçişleri Bakanlığı'na dilekçe gönderip, 2 ilçenin referandum yapılarak Gaziantep'e bağlanmasını talep etti.

featured

2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak Şanlıurfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep’e bağlanmasını isteyen Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, 5 yıl sonra bu kez İçişleri Bakanlığı’na dilekçe gönderip, 2 ilçenin referandum yapılarak Gaziantep’e bağlanmasını talep etti.

Şanlıurfa’nın Birecik ile Halfeti ilçelerinin Gaziantep’e bağlanması talebi, 5 yıl sonra yeniden gündeme geldi. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazan Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, bu kez İçişleri Bakanlığı’na dilekçe gönderip, Fırat Nehri kıyısındaki 2 ilçenin referandum yapılarak Gaziantep’e bağlanmasını istedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, 2018’de Şanlıurfa’nın Fırat Nehri kıyısındaki ilçeleri Birecik ve Halfeti’nin Gaziantep’e bağlanmasına yönelik bir mektup yazıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdi. Bu 2 ilçede oturanların mesafe nedeniyle daha çok Gaziantep’i tercih edip, bu kentte işlerini hallettiklerini belirten Bilgin’in talebi, cevapsız kaldı. Bilgin, 5 yıl sonra bu kez bir dilekçe yazıp, talebini İçişleri Bakanlığı’na iletti.

“REFERANDUM İSTEĞİNİ BELİRTTİM”

Konuya ilişkin referandum talebinde de bulunan Bilgin, “Halfeti ve Birecik ilçesindeki vatandaşlarımızın, Gaziantep’e bağlanma istediğini kaleme aldım. Vatandaşlarımız, bütün ilişkilerinin Gaziantep ile olduğunu söylüyor. ‘ Şanlıurfa’ya gidip gelmiyoruz, bilmiyoruz. Şanlıurfa ile bir ilişkimiz ve bağımız yok’ diyorlar. İçişleri Bakanlığı’na yazdığım dilekçede Halfeti ve Birecik ilçesinin Gaziantep’e bağlanmak istediğini yazdım. Vatandaşların referandum yapılmasını istediğini belirttim. Ben de bunun üzerine referandum yapılmasını talep ettim. Daha önce de ilçedeki hastalarımızın, Gaziantep’e nakledilmesi için Sağlık Bakanlığı’na dilekçe yazmıştım. Bu hastalar, 90 kilometrelik mesafeyi giderken ölüyor” dedi.

“GAZİANTEP’E BAĞLANMAK İSTİYORUZ”

Söz konusu talep ise 2 ilçede halkı ikiye böldü. Birecik Kuyumcular Derneği Başkanı Orhan Dirier, “Şanlıurfa’nın gerçekten Birecik ve Halfeti’ye yönelik bir katkısı yoktur. İlçelerimiz Gaziantep’e bağlansın. Hiç değilse hizmet alalım. Birecik Kuyumcular Derneği Başkanı olarak Birecik ve Halfeti’nin bir an önce Gaziantep’e bağlanmasını istiyorum” dedi.

Şanlıurfa’yı Karıştıran Talep 5 Yıl Sonra Yeniden Gündemde!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!