Depreme Rağmen Harran Üniversitesinde Doluluk Yüzde 98 Oldu!

Depreme Rağmen Harran Üniversitesinde Doluluk Yüzde 98 Oldu!

featured

Şanlıurfa’daki Harran Üniversitesinde (HRÜ) ise depreme rağmen doluluk yaklaşık yüzde 98 oldu.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, tercih oranlarında geçen yıla göre artış yaşandığını belirtti.

Şanlıurfa’nın da depremden etkilenmesine karşın öğrencilerin Harran Üniversitesini yüksek oranda tercih ettiğini dile getiren Güllüoğlu, “Ön lisans programlarımızda üniversitemize yerleşme oranımız yüzde 100, lisans bölümlerimizde ise yüzde 95,6 olarak gerçekleşti. Lisans bölümlerimizde geçen yıla göre yüzde 2 artış oldu. Bunun yanı sıra deprem kontenjanı sebebiyle normal kontenjanımızın üzerinde bir öğrenci alımı gerçekleştirdik.” dedi.

Geçen yıl lisansta 2 bin 404 kontenjanın 2 bin 253’ünün, ön lisansta ise 3 bin 166 kontenjanın tamamının dolduğunu bildiren Güllüoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yıl lisans bölümlerimizdeki 3 bin 272 kontenjanımıza 3 bin 127 öğrencimiz yerleşti. Ön lisans programlarımızda ise 4 bin 118 kontenjanımız vardı, adaylarımız kontenjanımızın tamamını doldurdu. Yükseköğretim Kurulumuzca bölgemizdeki öğrencilerimizin depremin etkisini gösterdiği illerdeki üniversiteleri tercih etmeleri adına deprem kontenjanı oluşturulmuştu. Deprem kontenjanından lisans bölümlerimize 635 kontenjan ayrılmıştı, 592 adayımız üniversitemizi tercih etti. Ön lisans programlarında ise 790 kontenjanımız vardı, kontenjanımızın tamamına yerleşme gerçekleşti. Ayrıca üniversitemizde bu yıl 5 yeni programımızı açtık. Bu programlarda da yüzde 100’lük doluluğa ulaştık. Uluslararası öğrenci olarak 3 bin 164 başvuru oldu. 873 uluslararası öğrenci kontenjanımızın 795’i üniversitemize yerleşti.”

Üniversitenin büyümeye devam ettiğini kaydeden Güllüoğlu, “Hem yabancı uyruklu öğrencilerimiz hem de ülkemizdeki üniversite sınavımızın sonuçlarına göre hızlı büyüyen ve oldukça yoğun tercih edilen bir üniversite haline gelmiş bulunmaktayız. Tüm üniversite yönetimi ve hocaları olarak üniversitemizin başarı çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Depreme Rağmen Harran Üniversitesinde Doluluk Yüzde 98 Oldu!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!