Yeni Düzenleme Geliyor: Günlük Kiralık Evler İçin Düğmeye Basıldı!

Günlük kiralık evler için düğmeye basıldı yasal düzenleme geliyor, ruhsat artık zorunlu olacak.

featured

Günlük kiralık evler için düğmeye basıldı yasal düzenleme geliyor, ruhsat artık zorunlu olacak.

Turizmi baltalayan günübirlik evler ile ilgili düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Artık günübirlik ev piyasası oluşuyor. Bu evlere ‘turizm konutu’ ruhsatı asılacak ve vergilendirilecek.

Ruhsatı almayana tespit edildiğinde 1 milyon TL ceza uygulanacak. Tıpkı otellerde olduğu gibi evi kiralayan kişi Emniyet’e bildirilecek. Ayrıca komşudan kiralama izni de zorunlu tutulacak.

Bu ay içinde TBMM’ye sunulacak teklif yasalaştığında günlük kiralık evleri kiralayan da kiraya veren de sorumlu olacak. Evini bu yolla kiralamak isteyenler Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘turizm konutu’ ruhsatı alacak, kapısının önüne asacak. Bunu almayan evini günlük kiraya veremeyecek.

EVİNİN GÜNÜBİRLİK KİRALAYAN ARTIK KOMŞUDAN İZİN ALACAK

Çalışmaya göre, ruhsatın alınabilmesi için evini günlük kiraya verecek kişilerin bazı şartları yerine getirmesi istenecek. Yasal düzenleme hayata geçerse, kiralama yapan ev sahipleri başta yangın merdiveni, yangın raporu belgesi, atıkların kontrolü belgesi izinlerini almak zorunda kalacak.

Evlerin içine de bir otelde bulunması gereken zorunlu eşyaların (saç kurutma makinası, havlu, nevresim takımı vs) bulunması istenecek. Eğer kiralanacak ev apartman içindeyse komşulardan muvafakatname istenecek. Bir kişi dahi onay vermezse ev sahibi günlük kiralama yapamayacak.

KURALLARA UYULMAZSA EV MÜHÜRLENECEK

Kanun yasalaştıktan sonra günlük kiralama yapanlar kurallara uymadığı takdirde cezai yaptırımlara maruz kalacak. Daire başına 1 milyon TL’ye yakın ceza uygulanması planlanıyor. Ayrıca belgelerin tamamlanmaması, kiralamanın da devam ettiğinin tespit edilmesi haline ev mühürlenecek.

KİMLİK BİLGİSİ İBRAZI ZORUNLU OLACAK

Günlük kiralamalarda kişilerin kimlik bildirimi olmadığı için bazen bu evler yasadışı işler için de kullanılabiliyor. Yeni düzenlemeyle, günlük kiralamalarda tıpkı otellerde olduğu gibi kiralamayı yapan kişinin kimlik bilgileri ve konaklama süreleri Emniyet’e ibraz edilecek. Bunun için e-devlet üzerinden bir ara yüz açılacak. Bu bilgileri vermeyen ev sahipleri sorumlu olacak ve cezai yaptırıma maruz kalacak. Bununla ilgili denetim mekanizmaları hızlanacak.

Yeni Düzenleme Geliyor: Günlük Kiralık Evler İçin Düğmeye Basıldı!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!