25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Var Mı? Çalışmamış Ve Sigorta Kaydı Olmayanlar…

Meclis gündemine yeni torba yasa düzenlemesi geliyor. Torba yasa teklifinde en dikkat çeken başlık ev hanımlarına emeklilik imkanı.

featured

Meclis gündemine yeni torba yasa düzenlemesi geliyor. Torba yasa teklifinde en dikkat çeken başlık ev hanımlarına emeklilik imkanı.

“25 yıl evli kalana emeklilik var mı?” sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor.

Sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için yeni bir sigorta sistemi devreye alınıyor. Bu sistem kapsamında ödenecek primlerin her ay üçte biri devlet tarafından karşılanacak, bu da aylık bin 430 liraya denk geliyor. Ev hanımları, bu uygulama ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Peki, 25 yıl evli kalana emeklilik var mı? 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik olacak mı, prim desteği onaylandı mı?

PEKİ, 25 YIL EVLİ KALANLAR EMEKLİ OLABİLECEK Mİ?

Kendine ait aktif bir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak.

ÖDENECEK PRİMLERE DEVLET DESTEĞİ

Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut asgari ücrete göre, bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

DÜZENLEME NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Torba yasanın kısa süre içinde Meclis’e sunulması bekleniyor.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Var Mı? Çalışmamış Ve Sigorta Kaydı Olmayanlar…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!