Müjde: PTT Yardıma Muhtaç Kişilere 3 Bin 527 TL Ödeme Yapacak!

Sosyal desteklerle ilgili müjde geldi, bayram öncesi PTT aracılığıyla ödenecek. 65 yaş aylığı diye bilenen sosyal destek parası hesaplara yatırılıyor.

featured

Sosyal desteklerle ilgili müjde geldi, bayram öncesi PTT aracılığıyla ödenecek. 65 yaş aylığı diye bilenen sosyal destek parası hesaplara yatırılıyor.

65 yaş aylığı olarak da bilinen sosyal destek paranız, PTT aracılığıyla hesabınıza yatırılacak.

Aile Bakanlığı tarafından verilen Sosyal destek parası, sadece sosyal güvencesi olmayan kişiler için değil, 65 yaşını geçmiş tüm kadın ve erkek vatandaşlar için önemli bir destektir. Bu maaş, yaşlıların günlük harcamalarını karşılamalarına ve çeşitli bakım ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır.

65 yaş aylığı, SGK veya BAĞ-KUR emeklisi olmayan 65 yaşını geçmiş vatandaşlara üç ayda bir ödenir. Bu ödemeler Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında gerçekleştirilir.

İlk ödeme Ziraat Bankası tarafından yapılırken, sonraki ödemeler PTT tarafından gerçekleştirilir.

65 yaş aylığı alabilmek için bazı başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar arasında 65 yaşından büyük olmanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, sosyal güvenceye sahip olmamanız ve bu durumu valilik veya kaymakamlık aracılığıyla kanıtlamanız, nafaka almamanız, sağlık sigortasına sahip olmamanız, hane halkının net gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması ve Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almamanız bulunmaktadır.

65 yaş aylığı için başvuruda bulunmak isteyenlerin ilgili mercilere bizzat başvurmaları gerekmektedir. Bu merciler valilik veya kaymakamlığa bağlı defterdar veya mal müdürlükleridir.

Başvuru evraklarını eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra, muhtaçlık belgesi almak için il veya ilçe idare kuruluna başvurmanız gerekmektedir. Elde edilen belgeler, SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilir.

SGK, teslim edilen belgeleri inceleyerek kişinin aylık almaya hak kazanıp kazanmadığına karar verir. Bazı durumlarda, başvuruyu bir vasi, mahkemeden alınan vasilik kararı gereği yapabilir.

2023 yılında 65 yaş aylığı miktarı, her yıl asgari ücrete yapılan zam oranına göre değişiklik göstermektedir. 2022 yılında yapılan %46,77’lik zamdan sonra 1534 TL olarak ödenen 65 yaş aylığı, 2023 yılında 3527 TL olarak ödenecek.

Müjde: PTT Yardıma Muhtaç Kişilere 3 Bin 527 TL Ödeme Yapacak!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!