Bakan Şimşek: Merkez Bankası’na Destek Vereceğiz!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelesine destek vereceklerini açıkladı.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek vereceklerini açıkladı.

Mecliste görüşülen Milli Dayanışma Paketi’nin, depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmayı hedeflediğini aktaran Şimşek, “Söz konusu düzenlemeler ayrıca dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir.” ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından 2023 yılında 15,9 milyon emekliye ve 4,9 milyon kamu çalışanına önemli iyileştirmeler yaptıklarını açıkladı.

“Aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde artışlar yaparak refah seviyelerini yükselttik.” diyen Bakan Şimşek, “2022 yıl sonuna göre en düşük memur maaşını yüzde yüzde 141,8, en düşük emekli aylığını ise yüzde 114,3 oranında artırdık.” dedi.

Bütçe açığı kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceklerini ifade eden Bakan Şimşek, bunun için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

“DESTEK VERECEĞİZ”

Öte yandan para politikası ike maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek vereceklerini vurgulayan Bakan Şimşek, “Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz.” dedi.

Bakan Şimşek: Merkez Bankası’na Destek Vereceğiz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!