Uzmanı Uyardı: Yaz Aylarında Buna Kesinlikle Dikkat Edin!

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Toptan, aşırı sıcak havalar nedeniyle gözlerin güneş ışınlarına uzun süre maruz kalıp zarar görmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

featured

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Toptan, aşırı sıcak havalar nedeniyle gözlerin güneş ışınlarına uzun süre maruz kalıp zarar görmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Son dönemlerde artış gösteren sıcak havalarla birlikte Türkiye’nin en sıcak ve en fazla güneş alan illerinin başında gelen Şanlıurfa’da şiddetli güneş ışınları yaşamı olumsuz etkiliyor. Özellikle gözler şiddetli güneş ışınlarına maruz kaldığında zarar görürken, konu ile ilgili Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Toptan bir açıklama yaparak güneş ışığına direk maruz kalmanın göz sağlığını olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

 Dr. Öğr. Üyesi Müslüm Toptan, güneşin insan sağlığı açısından oluşturduğu başlıca tehlikelerden birinin içerisinde barındırdığı ultraviyole ışınlar olduğuna dikkat çekerken, birçok insanın ultraviyole ışınların ciltte oluşturduğu zararlı etkilerden haberdar olduğunu ancak göz üzerine yaptığı etkilerden habersiz olduğunu ifade etti.

Dr. Öğr. Üyesi Toptan konuyla ilgili şunları kaydetti: “A-B ve C olmak üzere üç tip ultraviyole ışın vardır ve bunlardan ultraviyole-C ozon tabakası tarafından emilmekte ve insan sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Bununla birlikte ultraviyole-A ve ultraviyole-B’nin göz ve görme sağlığı üzerine uzun ve kısa dönem olumsuz etkileri mevcuttur. Ultraviyole ışınlara kısa sürede aşırı dozda maruz kalmak gözlerde batma, yabancı cisim hissi, sulanma, bulanık görme, ışık hassasiyeti ile giden halk arasında ‘kar körlüğü’ olarak bilinen tabloya yol açabilir.

Uzun dönem düşük doz maruziyet ise katarakt, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), göz yüzeyinde ve göz kapağı cildinde iyi ya da kötü huylu kitlelere, göze et gelmesine sebep olabilmekle birlikte alerjik göz hastalıklarını da tetikleyebilir. Geniş çeperli şapka ve başlık kullanımı göze gelen ultraviyole ışınlarını ancak %50 oranında azaltabilmektedir. Bu nedenle güneş gözlükleri aksesuar özellik taşımanın yanı sıra gözü ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumada büyük yer tutarlar.

Günümüzde artık göz sağlığı açısından küçük yaşlardan itibaren güneş gözlüğü kullanımı önerilmektedir. Normal şartlarda insan gözü parlak ışıkta göz bebeğini küçülterek ışığa karşı doğal bir koruma sağlamaktadır. Biz görünen ışığı kesen ama ultraviyoleye karşı koruma sağlamayan bir güneş gözlüğü taktığımızda göz bebeği karanlığın etkisiyle daha fazla açılacak bu da daha yüksek oranda ultraviyole ışınına maruz kalmamıza yol açacaktır. Bu nedenle ultraviyole filtre özelliği olmayan sadece koyu renk camlı güneş gözlükleri kesinlikle kullanılmamalıdır.”

Uzmanı Uyardı: Yaz Aylarında Buna Kesinlikle Dikkat Edin!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Urfa Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!